Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 2 sierpnia 2016

Co to jest monitoring HD-SDI, HD-CVI i AHD?

   Ciężko jest sie połapać w tych wszystkich technologiach, które zagościły na dobre na rynku systemów monitoringu. Co z czym, dlaczego i po co na te kilka pytań spróbujemy w prosty sposób odpowiedzieć poniżej.

Technologia HD-SDI stworzona została pod koniec ubiegłego wieku na potrzeby studiów telewizyjnych. Umożliwia ona przesyłanie obrazu kablem koncentrycznym z rozdzielczością 720p oraz 1080p ze skanowaniem progresywnym. Jednak na odległość tylko 100m, co możemy dowolnie wydłużać korzystając z repeaterów sygnału. Technologia również nie korzysta z kodowania przesyłanego obrazu, za tym idzie praktycznie brak opóźnień między wyświetleniem a wydarzeniem rzeczywistym.

Technologia HD-CVI (High Definition Composite Video Interface) – to opcja transmisji video w wysokiej jakości przez kabel koncentryczny, pozwalająca na przesyłanie sygnału video na stosunkowo dalekie odległości przy niskich kosztach, możliwa jest również instalacja skomplikowanych systemów dozoru.
Dzięki zastosowanym elektronicznym obróbkom sygnału ulepszona jest jakość obrazu.
HD-CVI ma dwie odmiany – 1920H (1920x1080) i 1280H (1280x720). Obydwie są kompatybilne z szeroko stosowanymi 1080p i 720p. W dodatku technologia zawiera w sobie patent zwany ASC (Auto Signal Compensation), dzięki czemu sygnał ulega tylko minimalnie małej dystorsji przy przesyle na większe odległości.
Tak samo jak w przypadku technologii analogowej sieć kamer posiada scentralizowaną jednostkę zarządzająca i zbierająca informacje (rejestrator).
Technologia również umożliwia transmisję kilku sygnałów przez jeden kabel – zarówno sygnał audio jak i dwu-kierunkową komunikację. Sygnały są zsynchronizowane z linią video.  Komunikacja umożliwia sterowanie ostrością, kontrola PTZ, nadawanie sygnału alarmowego itp.

Technologia AHD to kolejna znana opcja dozoru telewizyjnego. Podobnie jak HD-CVI, charakteryzuje się możliwością przesyłania sygnału na duże odległości posługując się zwykłym kablem koncentryczny i rozdzielczością 720p. Producenci cały czas pracują nad rozwinięciem tej gałęzi.
Również tak samo jak HD-CVI potrzebuje w pełni kompatybilnych kamer i rejestratorów do wspólnego działania i nie jest kompatybilna z kamerami analogowymi.

Czym to się różni?
Różnice między HD-CVI a HD-SDI to między innymi kilkukrotnie większa długość transmisji. Dla porównania, sygnał HD-SDI zanika w granicach 100m, gdzie przy HD-CVI sięga on przynajmniej 500m. Również jest bardziej odporny na interferencję. Środowisko HD-SDI ma bardzo słabą odporność na wysokie częstotliwości, która może powodować zakłócenia na linii. W tym celu       HD-TVI używa niskich częstotliwości, które są bardziej odporne na zakłócenia wysokich częstotliwości zapewniając wyższą i stabilniejszą jakość obrazu. Poza tym, HD-SDI wymaga specjalnych rodzajów kabli o określonych parametrach.
Porównując technologie oparte na kablu koncentrycznym i wspólnej sieci komputerowej, okazuje się że bardziej niezawodny sposób transmisji jest w analogowym rozwiązaniu. Technologie koncentryczne nie kompresują sygnału, więc nie ma potrzeby dekodowania sygnału wchodzącego do rejestratora. Zyskuje się tym dużo mniejsze opóźnienia wyświetlania.
Najbardziej zbliżone do siebie technologie, tj. HD-TVI, HD-CVI i AHD nie różnią się one praktycznie niczym pod względem technicznym (największa różnica to: AHD w tym momencie oferuje tylko 720p).  Porównując jednak zapisy kamer o niemalże identycznych parametrach, można zauważyć, że obraz z kamer HD-TVI jest bardziej naturalny, wyostrzony, żywszy oraz bardziej kontrastowy. Szczególnie widać to w przypadku bardzo intensywnych zmian kolorów czy w trybie kolorowym, czy białym – w przypadku HD-CVI, kamera nie jest w stanie uchwycić dokładnego miejsca załamania kolorów.
Drugim bardzo ważnym parametrem na korzyść HD-TVI jest kompatybilność wsteczna rejestratorów. Do tych urządzeń z powodzeniem możemy podłączać zwykłe kamery analogowe, najczęściej również są one zgodne z kamerami IP. W tego typu rozwiązaniach dysponujemy najczęściej sumą kanałów, która może być podzielona na IP i HD-TVI. Do HD-CVI niestety, możemy podłączyć tylko urządzenia tego samego rodzaju.

Podsumowanie
   Jak zdołaliśmy zauważyć, najciekawszą opcją w tym momencie jest technologia HD-TVI – chodzi tu przede wszystkim o kompatybilność z innymi, również starszymi systemami, możliwość konsolidacji oddzielnie działających instalacji, a także wysoka rozdzielczość oferowanych przez producentów kamer. Jest też dużo tańsza niż porównywalne kamery IP, nie ma opóźnień, nie wymaga wzmacniaczy sygnału przy większych odległościach, jest trudna do zakłócenia i zdławienia innymi informacjami.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza