Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 29 listopada 2016

Przegląd czujek tlenku węgla (czadu)

   Tlenek węgla (CO) jest nazywany "cichym i niewidzialnym zabójcą", ponieważ jest bezwonnym i bezbarwnym toksycznym gazem.  Jest bardzo częstą przyczyną śmierci z powodu zatrucia. 
CO to jeden z produktów spalania benzyny, gazu ziemnego, drewna, oleju, propanu czy węgla uwalniany do atmosfery. Na zewnątrz nie jest gazem szkodliwym dla zdrowia, ponieważ na dużym, otwartym obszarze nie uzyskuje stężenia, które jest toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy tlenek węgla jest uwalniany w zamkniętego pomieszczeniu.
Bezwonny i niewidoczny czad zatruwa nasz organizm bez ostrzeżenia. Zatrucie tlenkiem węgla objawia się zawrotami głowy, nudnościami, bólem głowy, splątaniem, utratą przytomności.
Każdego roku kilkaset osób umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla, natomiast kilka tysięcy trafia do szpitalnego oddziału ratunkowego z objawami podtrucia. 
Jeśli osoba która padła ofiara zatrucia CO straciła przytomność a w pobliżu nie ma nikogo, prawdopodobieństwo śmierci jest bardzo duże.
Zainstalowanie detektorów tlenku węgla jest w stanie uratować nam życie, ponieważ będą głośnym sygnałem ostrzegać nas, że bezpieczne stężenie czadu w pomieszczeniu zostało przekroczone.


Co to jest detektor tlenku węgla?
   Detektory tlenku węgla działają na podobnej zasadzie jak czujki dymu, które pozwalają na szybką reakcję gdy pojawi się pożar, czujki czadu wykrywają wysokie stężenie CO.
W zależności od marki detektory pracują na jeden z trzech sposobów: czujnik biomimetyczny, tlenek metalu, półprzewodnik lub czujnik elektrochemiczny.
Detektory tlenku węgla są dużo jak czujniki dymu, ale zamiast szukać oznak pożaru wykrycia stężenia tlenku węgla. W zależności od marki, detektory pracować w jednym z trzech sposobów: z biomimetycznym czujnika tlenku metalu, półprzewodnika lub czujnika elektrochemicznego.
Czujniki biometryczne używają żeli, które zmieniaja kolor po wchłonięciu pewnej ilości tlenku węgla.
Półprzewodniki i tlenki metali mają w swojej strukturze krzemionke, która wysyła sygnały elektryczne do wyzwolenia alarmu.
Czujniki elektrochemiczne są uważana za najlepsze, używają roztworów chemicznych i elektrody (następuje elektroliza), która przekazuje powstały prąd do sygnalizatora, który uruchamia dźwięk.
Detektory tlenku węgla należy zainstalować w pomieszczeniach gdzie wytwarzany jest czad czyli w kuchni, garażu, kotłowni, łazience itp.

Rodzaje detektorów tlenku węgla.
1. Cyfrowe - wyposażone są w cyfrowy ekran, aby pokazać poziom tlenku węgla w pomieszczeniu.
2. Przewodowe - zamiast korzystać z baterii, te detektory tlenku węgla są podłączone do sieci elektrycznej. Ich wadą jest fakt, że nie będą działały gdy w budynku zabraknie prądu.
3. Zasilane baterią – tego typu detektory mogą, ale nie muszą mieć ekranu cyfrowego. Baterie należy sprawdzać raz na trzy miesiące, aby upewnić się, że detektory działają prawidłowo.
4. Dwufunkcyjne – niektóre detektory tlenku węgla mają wbudowane również czujniki dymu lub sensory innego typu. 
5. Inteligentne - tego typu czujniki tlenku węgla są najbardziej zaawansowaną dostępną opcją. Poddają się automatycznej diagnostyce, aby upewnić się o poprawności swojego działania. Synchronizacja z aplikacją automatyki domowej, pozwala monitorować  je wirtualnie.

7 komentarzy:

 1. Hej! W dzisiejszych czasach powinno być w ustawie zapisane że w każdym domu MUSZĄ znajdować się detektory gazów. Jest to najważniejsze w każdym domu!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Te inteligentne to dopiero niesamowita innowacyjność. Bardzo fajny artykuł, dużo wyjaśnień, dobrze mi się czytało. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To są naprawdę bardzo przydatne i ważne urządzenia w domu, nie kosztują wiele jak można zobaczyć na https://www.interblue.pl/czujniki-czadu-dymu-i-gazu/czujniki-czadu/ a informują w porę o zagrożeniu. Wiele osób błędnie uważa że ich to nie dotyczy bo nie mają gazu - czad właśnie nie tylko wtedy się może pojawiać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis! Wiele ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczny jest to gaz i nie pamięta o tym, żeby się przed nim chronić. Dobry czujnik to podstawa! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Od siebie mogę wam podpowiedzieć, że właśnie takie urządzenia jak Czujnik gazu ziemnego możecie znaleźć w sklepie Ivel. Są to wysokiej klasy urządzenia, które przy odpowiednim montażu będą działały niezawodnie przez długi czas

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń