Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 1 marca 2016

Kilka wskazówek jak chronić inteligentny dom przed hakerami

   Systemy elektroniczne, które zamieniają nasze mieszkania w tzw. domy inteligentne stają się coraz bardziej popularne, ponieważ samoistnie działające mechanizmy ułatwiają życie wszystkim domownikom.  Zapewniają wygodę dostępu, monitorowania i zmiany ustawień urządzeń domowych zdalnie z telefonu, aplikacji lub portalu internetowego. 
System automatyki domowej pozwala kontrolować ogrzewanie i chłodzenia, oświetlenia, zamki drzwiowe, kamery monitorujące, systemy alarmowe i inne urządzenia . 
Oprócz wielu niewątpliwych zalet, posiadają także wady, mianowicie ułatwiają hakerom uzyskać dostęp do naszych urządzeń i wymiany informacji , jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków bezpieczeństwa .
Podczas zabezpieczania systemu automatyki domowej ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie podłączone urządzenia i sprzęt sieciowy w domu są bezpieczne. 
Sporządziliśmy kilka wskazówek, które pomogą chronić system automatyki domowej przed hakerami.

Zabezpieczamy sieci domowe.
   Jak zabezpieczyć sieć WiFi:
- szyfrowanie WEP – dość słabe zabezpieczenie, stosowane w starszych urządzeniach;
- WPA - następca szyfrowania WEP, bezpieczniejsze i pozbawione wad poprzednika;
- RADIUS - jest protokołem, umożliwiającym autentykację, autoryzację oraz rozliczanie;
- VPN - za pośrednictwem publicznej sieci (Internetu), możemy utworzyć bezpieczny tunel pomiędzy dwoma klientami/sieciami prywatnymi/klientem a siecią prywatną;
- zmiana SSID - domyślne SSID jest to zazwyczaj nazwa urządzenia (np. „d-link”) lub nazwa proponowana przez operatora dostarczającego sprzęt. Jako użytkownicy sieci możemy zmienić nazwę sieci na dowolną;
- zmiana hasła punktu dostępowego;
- filtr adresów MAC;
- dobór mocy nadawczej - należy ograniczyć moc nadawania punktu dostępowego do możliwego minimum. Wiąże się to z poprawą bezpieczeństwa ale też i z funkcjonowaniem sieci;
- dobór hasła;
- programy do łamania sieci.

Tworzenie silnych haseł.
   Tzw. „silne” hasła do sieci domowej, routera i urządzeń zapewniają warstwę chroniącą przed włamaniem hakera. Hasło powinno być jak najbardziej skomplikowane. Pamiętajmy o tym, że osoba włamująca się do naszej sieci może nas znać. Tu nasuwa się pierwsza zasada nadawania haseł: nie używajmy w tym celu naszego nazwiska, imienia, daty urodzin, numeru rejestracyjnego samochodu i innych podobnych słów związanych z naszą osobą.
Jeśli potrzebujemy pomocy w wyborze bezpiecznego hasła, możemy znaleźć wiele internetowych narzędzi generujących hasła, które pomogą stworzyć i przetestować siłę hasła
Dodatkowo, warto często zmieniać hasło do routera domowego, aplikacji automatyki domowej i smartfona. A także upewnić się, że hasło sieci domowej jest wyjątkowe i nie jest takie jak hasło, które zostało wybrane dla urządzeń automatyki domowej.

Zabezpieczenie urządzeń i aplikacji mobilnych.
   Brak zabezpieczenia w telefonie sprawia, że ułatwiamy hakerom dostęp do naszych danych osobowych, oraz urządzeń domowych z nim powiązanych.
Ważne jest, aby upewnić się, że smartfon jest chroniony hasłem, zwłaszcza jeśli używamy telefonu jako pilota do systemu automatyki domowej.
Należy dbać aby aplikacje mobilne dedykowane urządzeniom, które obsługujemy za pomocą telefonu były na bieżąco aktualizowane.

Sprawdzanie adresów IP w dzienniku kamery.
   Kamery IP mają widoczne dzienniki, dzięki którym możemy sprawdzić kto z jakiego adresu IP zaglądał do nas. Częste monitorowanie dzienników nadzoru kamer IP sprawi, że zauważymy jeśli ktoś uzyskał nieautoryzowany dostęp do kamer.

Aktualizowanie oprogramowania urządzenia.
  Jeżeli którykolwiek z urządzeń automatyki domowej posiada własne oprogramowanie, upewnijmy się że mamy zainstalowaną i zaktualizowną najnowszą wersję oprogramowania. Większość producentów urządzeń zapewnia łatwy dostęp oraz instrukcje dotyczące aktualizowania oprogramowania urządzenia.

Nie korzystajmy z publicznej sieci WiFi.
   Przy sprawdzaniu podglądu kamer zainstalowanych w domu, lub zmiany ustawień automatyki domowej nie korzystajmy z publicznej sieci WiFi. Przed użyciem jakichkolwiek aplikacji mobilnych związanych z łączeniem się z urządzeniami w naszym domu upewnijmy się, że sieć z której korzystamy jest bezpieczna.

   Zastosowanie się do kilku powyższych wskazówek pozwoli nam w pełni cieszyć się z dobrodziejstw inteligentnego domu, który będzie zabezpieczony przed zaglądaniem w nasze życie osób niepowołanych.

10 komentarzy:

 1. Problem z roku na rok się nasila. Przydatne porady, jak zabezpieczyć się przed hakerami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałem żeby hakerzy przeprowadzali ataki na inteligentne domy. Ja mam u siebie wyposażenie z https://interblue.pl/inteligentny-dom,c,31 i w sumie to nie mam obaw przed takimi rzeczami. Jak dla mnie mogą próbować ataku, ale nie wierzę że im się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sylwester Adamski21 maja 2019 16:41

  Osobiście nawet bym się nie spodziewał żeby takie systemy padały ofiarą hakerów, no ale wszystko jest możliwe. Zresztą inteligentny budynek https://www.se.com/pl/pl/work/solutions/system/s1/buildings-systems.jsp ma to do siebie, że zaczyna w co raz to lepszy sposób sterować wszelkimi ustawieniami obiektu.

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie jeszcze nie ma takich rozwiązań w domu, ale powoli się również do tego przymierzam. Tym bardziej, że od niedawna już posiadam instalację fotowoltaiczną wykonaną przez https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-olsztyn.html i jak najbardziej spełnia ona swoje założenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat o takich zdarzeniach ja nigdy nie słyszałam,a le faktycznie jest to jak najbardziej możliwe. Moim zdaniem warto jest również mieć u siebie w domu instalację fotowoltaiczną. Właśnie dlatego ja także pomyślałam o dofinansowaniu http://inovativ.pl/dofinansowanie/ i jestem zdania, że to jest świetne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś ja nigdy nie podejrzewałem, że mogą być takie niebezpieczeństwa, ale w sumie są na pewno i dobre zabezpieczenia. Osobiście teraz rozważam montaż instalacji fotowoltaicznej i myślę, że niedługo się u mnie pojawi. Czytałem o niej na stronie https://budujemy.eostroleka.pl/czy-warto-inwestowac-w-panele-fotowoltaiczne-80812.html i jestem zdania, że fajnie jest ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety nie słyszałem o tych rozwiązaniach, ale wydają się jak najbardziej racjonalne. Muszę przyznać, że ja także lubię bardzo systemy alarmowe od https://www.optiguard.pl/systemy-alarmowe-2/ gdyż wiem, że są to profesjonalne rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja dopiero co zastanawiam się nad takim rozwiązaniem i muszę przyznać, że myślę ogólnie o instalacji fotowoltaicznej.Po przeczytaniu wpisu https://housering.pl/czy-instalacja-paneli-slonecznych-w-domu-jest-oplacalna/ wiem już nawet czy opłacalna jest taka inwestycja w fotowoltaikę.

  OdpowiedzUsuń