Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 27 października 2015

Złodzieje cmentarni

   Akcja „Hiena” prowadzona corocznie na cmentarzach, aby zapobiec okradaniu i dewastowaniu nagrobków rozpoczęta. Cmentarze patrolowane są przez straż miejską, osoby sprzedające kwiaty i znicze wyczulone na złodziei donoszą o podejrzanych typkach krążących bez celu.Co kradną i po co.
   Najłatwiej jest zabrać przedmioty „ruchome” z grobu czyli wszelkie dekoracje nie przymocowane na stałe. Kwiaty, znicze, wieńce, ozdoby potrafią znikać w mgnieniu oka kilka minut po tym jak wyjdziemy z cmentarza. Łupy często są sprzedawane, ale czasami złodziej kradnie po to aby postawić taki znicz na nagrobku swoich bliskich. Najgorsze są kradzieże, elementów przymocowanych: litery, wazony, krzyże, które idą np. na złom… naprawa tych zniszczeń często idzie w setki złotych.

Bezczelność złodziei nie zna granic.
   Pani H. opowiada, że jej nagrobek znajduje się w zakamarku cmentarnym, więc często jest ofiarą złodzieja. Skorzystała z rad, które dała jej Pani z kwiaciarni, aby pooznaczać ozdoby które przynosi do męża na grób. Po kilku dniach w zamian znajduje na pomniku kartkę od złodzieja, że jeśli znowu wieniec będzie oznaczony farbą zostanie zniszczony nagrobek. 
Nie dajmy się zastraszyć i poinformujmy odpowiednie służby o istniejącej sytuacji.

Jak zabezpieczyć przedmioty dekorujące nagrobek.
   Sprawdza się robienie widocznych znaków farbą, lakierem do paznokci, markerem. Aby malunki nie zeszpeciły kwiatka czy znicza, może to być coś w postaci dedykacji imiennej dla zmarłego np. na doniczce czy zniczu, inicjały na listkach w wieńcu itp. tutaj możemy puścić wodze fantazji. Tzw. zalewane znicze są mniej atrakcyjne dla złodzieja, kompozycja kwiatowa wykonana bezpośrednio w wazonie zamontowanym na stałe na płycie również nie będą łakomym kąskiem.

Nie zostawiajmy dla siebie informacji o kradzieżach.
   Jeśli jesteśmy ofiarą kradzieży lub jej świadkiem poinformujmy o zdarzeniu zarządcę cmentarza. Złóżmy taką informację w formie pisemnej, aby fakt kradzieży nie został pominięty. Na cmentarzach coraz częściej instalowany jest system monitoringu, co z pewnością wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz zniechęcenie wandali i złodziei do działania.

Ubezpieczenie nagrobka.
   Ubezpieczenie nie kosztuje wiele, a w razie uszkodzenia pomnika dostaniemy pieniądze na dokonanie naprawy.

   Przykry temat „hien cmentarnych" niestety powraca jak bumerang... nie bądźmy bierni informujmy służby cmentarza, policję, straż miejską o kradzieżach wtedy złodzieje poczują się mniej pewnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza