Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 22 września 2015

Monitoring we wspólnocie mieszkaniowej - kilka zasad

   Systemy monitoringu stają się coraz bardziej popularne na naszych osiedlach. Kamery zapewniają ochronę przed wandalami, złodziejami i oszustami.  Przepisy związane z tzw. „ustawą przeciw Wielkiemu Bratu” nadal nie zostały uregulowane. Prace nad przygotowaniem projektu założeń ustawy trwają, a my przedstawiamy kilka niepisanych zasad które warto wziąć pod uwagę przy instalacji systemu monitoringu.Czy do instalacji systemu monitoringu potrzebna jest zgoda właścicieli?
Ustawa na to nie wskazuje, jednak warto ustalić to z sąsiadami, ponieważ tego typu pomysły w niektórych środowiskach budzą kontrowersje.

Czy właściciele mogą sami umieszczać kamery na klatce schodowej, w piwnicy czy elewacji budynku?
Mogą, jednak wymaga to zgody zarządu wspólnoty.

Czy sama rejestracja wideo jest zgodna z prawem?
Na temat stosowania kamer w bloku wypowiedział się Sąd Okręgowy w Lublinie. Bojąca się o swoje bezpieczeństwo lokatorka jednego z mieszkań w Lublinie zamontowała na klatce schodowej kamerę, która rejestrowała na twardym dysku obraz całej klatki. Jej sąsiadka poczuła się inwigilowana, i skierowała do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych, domagając się zdemontowania kamery. Sąd Okręgowy w Lublinie stwierdził, że nie musi demontować monitoringu, ponieważ samo rejestrowanie obrazu klatki schodowej nie jest bezprawne, jeśli nagrania nie rozpowszechnia się publicznie. Wyrok utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygn. akt. I ACa 107/12).

Czy można każdemu udostępnić materiał zarejestrowany przez system?
Nie można, jednak nie ma określonej granicy między prawem do prywatności a kwestią przetwarzania danych. Nadal trwają prace nad uregulowaniem tych spraw.

Co na temat monitoringu mówi ustawa o ochronie danych osobowych?
„Przetwarzanie danych dźwiękowych i obrazowych, np. w przypadku nadzoru kamer wideo, nie wchodzi w zakres niniejszej dyrektywy, jeśli dokonywane jest dla potrzeb bezpieczeństwa publicznego, obronności, bezpieczeństwa narodowego lub też w trakcie działań organów państwowych w dziedzinie prawa karnego lub innych działań niewchodzących w zakres prawa Wspólnoty”.

W jakim celu tablice informujące o zainstalowanym systemie monitoringu?
Według Dyrektywy 95/46/WE istnieje obowiązek zamieszczenia tablic informujących o prowadzonym monitoringu. Tablice powinny być odpowiedniej wielkości, umieszczone w widocznym miejscu.

Czy potrzebny jest regulamin wewnętrzny we wspólnocie dotyczący systemu monitoringu?
Nie można zaaprobować sytuacji, w której lokator nie wie, kto zbiera o nim informacje poprzez rejestrację obrazu oraz kto danymi tymi dysponuje i w jakim celu. Dlatego konieczne jest rozważenie nałożenia na podmioty stosujące monitoring (zwłaszcza prywatne) obowiązku określenia w formie regulaminu okoliczności, w jakich może on być stosowany, praw i obowiązków stron, a także zasad przechowywania i udostępniania danych.


7 komentarzy:

 1. Czy do instalacji systemu monitoringu potrzebna jest zgoda właścicieli?
  Ustawa na to nie wskazuje, jednak warto ustalić to z sąsiadami, ponieważ tego typu pomysły w niektórych środowiskach budzą kontrowersje.

  Czy właściciele mogą sami umieszczać kamery na klatce schodowej, w piwnicy czy elewacji budynku?
  Mogą, jednak wymaga to zgody zarządu wspólnoty.

  Czy to się trochę nie wyklucza? Instalacja systemu, nie wymaga zgody ale ale 'umieszczanie' już wymaga. Umieszczenie = instalacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o to, że nigdzie w ustawach te sprawy nie są uregulowane. Więc mamy sytuację, że nie trzeba nikogo informować, ale jednak powinno się ze względu na dobre stosunki z sąsiadami.

   Usuń
 2. Bardzo fajny artykuł, monitoring jest bardzo przydatny zwłaszcza na prywatnej posesji

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji warto zainwestować także w dobrej jakości Systemy alarmowe. Świetne produkty z tego zakresu oferuje firma IVEL. U nas taki ssytem jest już jakiś czas i nigdy nie było z nim problemów, a nawet kilka razy był pomocny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie odnośnie montażu monitoringu. Kupiłem lokal w zabudowie bliźniaczej. Do inwestycji postawionej przez dewelopera należy łącznie 6 takich lokali (3 osobne budynki po dwa lokale w jednym). Jako mieszkańcy stanowimy wspólnotę. Na swojej części budynku – na elewacji zamontowaliśmy kamerę skierowaną na wejście do naszego mieszkania w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Jeden z sąsiadów ma jednak o to do nas pretensje i nie życzy sobie, abyśmy taką kamerę posiadali. Chciałam spytać, jak to wygląda z punktu prawnego? Kamera została zamontowana po odbiorze mieszkania od dewelopera, czyli na ok. 3 miesiące przed przeniesieniem własności i zawiązaniem się wspólnoty. Podkreślam, że kamera nie jest zamontowana, ani skierowana w taki sposób, by mogła uchwycić dom któregokolwiek z sąsiadów, ich okna czy drzwi. Widać jedynie wejście do mojego lokalu, moje okno i 2 miejsca postojowe jednego z sąsiadów. Pod kamerą umieściliśmy także tabliczkę informującą o tym, że obiekt jest monitorowany.
  Czy łamiemy prawo posiadając taką kamerę? Do tej pory słyszałem, że zainstalowanie monitoringu na terenie wspólnoty mieszkaniowej nie jest bezprawne, ponieważ stanowi działanie w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, a zatem jest to interes uzasadniony.
  Czy teraz cała wspólnota powinna wyrazić zgodę na jego posiadanie?
  Czy powinniśmy umieścić jeszcze jakąś informacje ogólnie dostępną o przetrzymywaniu danych osobowych?

  OdpowiedzUsuń
 5. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat osiedle na którym ja kupiłam mieszkanie ma być monitorowane i to mi jakoś nie przeszkadza. Jestem zdania,. że bardzo fajnym pomysłem był zakup mieszkania od dewelopera https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html gdyż właśnie sama lokalizacja bardzo mi odpowiada.

  OdpowiedzUsuń