Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Jak wybrać kamerę do monitoringu?

Zaglądamy do sklepu z urządzeniami do monitoringu z zamiarem kupienia kamery od czego zacząć?
Podstawowa sprawa, jeśli jesteśmy laikami w tej dziedzinie porozmawiajmy z obsługą sklepu, rady osób kompetentnych są bezcenne lub zwróćmy się do profesjonalnej firmy instalatorskiej. 
Jeśli jednak coś tam wiemy, możemy sami sprostać wyzwaniu.

Zaczynamy od wyboru kamery. Odpowiedzmy sobie na poniższe pytania, analizując parametry kamer które znajdują się w sklepie.

Jaki typ kamery nas interesuje?
Do wyboru mamy kamery przewodowe, bezprzewodowe, analogowe lub sieciowe (tzw. kamery IP).
Kamery analogowe o podobnej do kamer IP jakości są zwykle wielokrotnie tańsze, lecz rozdzielczość i możliwości dalszej obróbki obrazu są nieporównywalnie większe w wypadku kamer sieciowych. Dodatkowo kamery sieciowe umożliwiają budowanie bardzo rozproszonej struktury.

Czy kamera będzie zamontowana wewnątrz czy na zewnątrz budynku?
Kamery posiadają obudowy o różnym stopniu wodoszczelności i przenikalności drobinek pyłu. W oznaczeniu obudowy znajdują się dwie cyfry pierwsza z nich oznacza wodoszczelność druga pyłoszczelność, im wyższa cyfro tym kamera jest szczelniejsza.

Czy potrzebna jest funkcja dzień/noc?
Sprawdzamy w paramatrach  czy jest funkcja dzień/noc, promiennik podczerwieni który uruchamia się automatycznie gdy robi się ciemno.

Czy kamera powinna być wandaloodporna?
Obudowy wandaloodporne potrafią wytrzymać traktowanie kamery nawet kijem baseballowym.

Jaka jakość obrazu nas satysfakcjonuje?
Tutaj zwracamy uwagę na przetwornik.
Czułość przetwonika wyrażana w luksach [lx], odpowiada za nią rodzaj przetwornika-CCD o słabszej czułości niż CMOS.
W kamerach IP  występują przetworniki o trzech wielkościach geometrycznych (rozmiarach): ¼'', 1/3'', ½'' im niższa cyfra w mianowniku, tym obraz będzie lepszej jakości. Rozmiar matrycy wpływa na odwzorowanie kolorów, pracę przy kiepskim oświetleniu oraz ostrość. Im większy geometrycznie przetwornik tym lepsza czułość, jednak potrzebny jest wtedy większy obiektyw. Przetwornik dobiera się w zależności od natężenia oświetlenia monitorowanego obszaru, im lepsze i stałe oświetlenie tym czułość może być niższa.

Jak duży obszar chcemy monitorować?
Im większy teren do monitorowania tym rodzielczość powinna być wyższa, Rozdzielczość dla kamer cyfrowych podawana jest w pikselach. Dla dużych przestrzeni polecane sa kamery z obiektywem szerokokątnym, lub kamery obrotowe. Jesli chodzi o obiektywy, to im węższy kąt tym obraz będzie dokładniejszy.

Czy potrzebujemy kamery wysokiej rozdzielczości?
Jeśli potrzebujemy bardzo dokładnego obrazu np. identyfikacji tablic rejestracyjnych, rozpoznawanie twarzy to warto zainwestować w kamery wysokiej rozdzielczości. Nie oszczędzajmy na kamerach, ponieważ nie ma sensu kupowanie kamery słabej jakości, która nie będzie spełniałą swojego zadania.

Czy mamy w planach system monitoringu rozbudować o system alarmowy?
W opisie kamery należy sprawdzić czy posiada wejście/wyjście alarmowe.

Czy potrzebujemy detekcji ruchu?
Dzięki detektorowi ruchu kamera może włączyć syrenę alarmową lub wysłać wiadomość email/sms/mms w momencie wykrycia rychu w obszarze monitorowanym. 

Czy występuje duże zróżnicowanie poziomu oświetlenia?
Jest to przykładowo sytuacja w której kamera rejestruje ciemny obiekt na tle jasnego okna. Dzięki funkcji WDR (szeroki zakres dynamiki) poprawia sie jakość obrazu.

Czy kamera będzie narażona na tzw. oślepienie?
Jeśli kamera narażona jest na silne punktowe oświetlenia takie jak reflektory samochodów, system BLC oraz HLC odpowiada za minimalizowanie efektu oślepienia.


1 komentarz:

  1. Rolety antywłamaniowe - te polecam. Sprawdzają się bardzo dobrze. Na stronie https://plissandroll.pl znajdziecie takie propozycje.

    OdpowiedzUsuń