Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 4 lipca 2018

Zasilanie awaryjne w systemach alarmowych

   Według polskiej normy PN-93/E-08390/12 dotyczącej systemów alarmowych i wymagań stawianym odpowiednim klasom systemów alarmowych konfiguracja zasilania systemów alarmowych powinna zawierać jedno lub więcej źródeł takich jak:
a) baterie i ogniwa pierwotne,
b) baterie akumulatorów, może pojawić się dodatkowo zasilacz ładujący baterię akumulatorów
c) zasilacze połączone z przemysłową siecią zasilającą, jako źródło rezerwowe często występuje bateria akumulatorów.


   W systemach SWiN (sygnalizacji włamania i napadu) głównie występują zasilacze połączone z siecią zasilającą 230 V napięcia przemiennego zawierające transformator bezpieczeństwa i baterię akumulatorów pełniącą funkcję źródła rezerwowego. Pojawiający się w zespole zasilacza układ do ładowania baterii akumulatorów zapewnia utrzymywanie stanu pełnego naładowania akumulatorów w warunkach normalnej pracy systemu alarmowego. Zasilacze są urządzeniami występującymi oddzielnie lub stanowią integralną część centrali alarmowej.

   W systemach SWiN (sygnalizacji włamania i napadu) powszechnie stosuje się jako źródło rezerwowe-bezobsługowe, szczelne akumulatory kwasowo-ołowiowe SLA z rekombinacją gazów. Gaz powstający w trakcie elektrolizy na płycie dodatniej akumulatora jest przekazywany za pośrednictwem specjalnego separatora do płyty ujemnej, gdzie jest rekombinowany do postaci siarczanu ołowiu i wody. Obecnie istnieją dwie technologie budowy akumulatorów SLA różniące się sposobem wiązania elektrolitu. W technologii żelowej (żel SiO2) rekombinację gazów umożliwiają kanaliki tlenowe w strukturze żelu, natomiast w technologii AGM (Absorbed Glass Mat) wykorzystywane jest zjawisko napięcia powierzchniowego w komórkach separatora wykonanego z odpowiedniej maty szklanej. W systemach alarmowych korzystniejsze jest stosowanie akumulatorów wykonanych w technologii żelowej, ponieważ charakteryzują się one dużą odpornością na przeładowanie i głębokie rozładowanie oraz wykazują dużą pojemność cieplna. Do wad należy zaliczyć większą niż w akumulatorach AGM, rezystancję wewnętrzną.

   Dzięki odpowiedniej konstrukcji proces samo rozładowania został zredukowany do minimum. Hermetyczna obudowa umożliwia pracę akumulatora w każdej pozycji i dodatkowo gwarantuje brak jakichkolwiek wycieków. Akumulatory mogą być łączone szeregowo i równolegle - co daje możliwość doboru napięć i pojemności. Zakres temperatur pracy; od -20° C do +50° C umożliwia ich stosowanie w różnych warunkach, przy czym zwykle zaleca się zapewnienie ochrony przed nadmiernymi wstrząsami i wibracjami. Należy pamiętać, że akumulator rozładowany musi być niezwłocznie doładowany, a w pewnych przypadkach wymagane jest stosowanie zasilacza o większym prądzie ładowania niż to wynika z obliczeń.

1 komentarz:

  1. Zasilanie awaryjne jest potrzebne, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może wystąpić przerwa w dostawie zasilania. Taki zasilacz można podłączyć do każdego urządzenia, które w przypadku nagłego odcięcia zasilania może ulec uszkodzeniu.

    OdpowiedzUsuń