Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 18 lipca 2018

System wideodomofonowy

   Systemy wideodomofonowe są coraz częściej instalowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych. Jest to najlepsza opcja bezpieczeństwa dla mieszkań i domów. Monitor pozwala na przejrzysty obraz odwiedzającego, który zostanie zidentyfikowany zanim odpowiemy na jego wywołanie. Obraz pojawia się tylko na monitorze wywoływanego użytkownika, a przy użyciu odpowiedniego urządzenia utajniającego rozmowa nie będzie słyszana przez żadnego innego użytkownika.


Na system wideodomofonowy składają się:
- jeden lub kilka monitorów z wbudowanym unifonem do komunikacji z osobą na zewnątrz,
- zewnętrzna wideobramofon zawierający zespół kamery TV, panel z przyciskami, mikrofon i głośnik,
- zasilacz centralny i ew. zasilacze lokalne,
- pamięć obrazów,
- rygiel elektromagnetyczny.

Kamera

Niezbędnym wyposażeniem przy wejściu do budynku jest wideobramofon, w którego skład wchodzą: zespół kamery TV, moduł audio, panel z przyciskami i system oświetlenia.

Zespół kamery TV zawiera czarno-biała lub kolorową kamerę z przetwornikiem CCD. W przypadku lepszych kamer często zdarza się, że możliwa jest regulacja kąta widzenia kamery. Do doświetlania służą diody podczerwieni (IR) pozwalające na identyfikację osoby przy braku oświetlenia zewnętrznego. Przy kamerach kolorowych stosuje się źródła światła białego.

Aby zapewnić optymalną pracę kamery, należy osłonić ją przed bezpośrednim oświetlaniem przez światło słoneczne. Panel kamery jest standardowo przystosowany do pracy na zewnątrz. Wskazane jest jednak dokładne zabezpieczenie kamery, aby nie była bezpośrednio narażona na opady deszczu, silne wibracje lub na nadmierną ilość kurzu. Wielu producentów sprzętu wideodomofonowego proponuje różnego rodzaju osłony, uszczelnienia i daszki.

W przypadku systemów wielomieszkaniowych panel zewnętrzny może być rozbudowywany za pomocą elementów modułowych, co umożliwia złożenie wideobramofonu z odpowiednią ilością przycisków.

Do kontrolowania innych wejść lub terenu na zewnątrz lub wewnątrz budynku (np.: garaże) można zastosować - w niektórych systemach - dodatkową kamerę CCTV. Jeśli ta kamera ma znajdować się na zewnątrz budynku, konieczne jest umieszczenie jej w hermetycznej obudowie wyposażonej w grzałkę i osłonę przeciwsłoneczną.

Monitor

W mieszkaniu podstawowym elementem systemu jest monitor z wbudowanym unifonem. Część systemów wideodomofonowych zapewnia możliwość podłączenia kilku monitorów w jednym mieszkaniu. Ponadto niektóre systemy wideodomofonowe oferują możliwość podłączenia wewnętrznego systemu interkomowego. W takim przypadku monitor jest rozbudowywany o dodatkowe podstawki (przystawki) z odpowiednią ilością przycisków oraz o domofonową (możliwość dołączenia standardowych unifonów). W jednym mieszkaniu może być kilka wideomonitorów podłączonych do jednego przycisku przywoławczego w panelu zewnętrznym i/lub kilka unifonów - do łączności głosowej, również z funkcją zwalniania rygla elektromagnetycznego.
Po wciśnięciu przycisku na panelu zewnętrznym najpierw w monitorze jest wygenerowany sygnał dźwiękowy. Obraz odwiedzającego widziany przez kamerę pojawia się na wywoływanym monitorze w przeciągu kilku sekund. Jeśli osoba wywoływana nie podniesie słuchawki, obraz będzie wyświetlany najczęściej przez ok. 30 do 60 sekund, po czym wyłączy się automatycznie. Jeśli w tym czasie zostanie wywołany inny abonent (monitor), obraz na pierwszym monitorze zniknie a pojawi się na wybranym ostatnio. Takie rozwiązanie gwarantuje poufność wizji. Porządny system powinien zapewniać również sekretność prowadzonych rozmów; dotyczy to zwłaszcza systemów wielorodzinnych. Dzięki wbudowanemu w monitor dodatkowemu przyciskowi możliwe jest uaktywnienie kamery w panelu zewnętrznym i monitora bez przywołania z zewnątrz. Obraz uzyskany po wciśnięciu tego przycisku również wyłącza się automatycznie.

Każdy monitor jest wyposażony standardowo w przycisk otwierania drzwi, który służy do zwalniania rygla elektromagnetycznego montowanego przy drzwiach wejściowych lub bramce. Funkcja zwolnienia zaczepu działa tylko w przypadku prowadzenia rozmowy - tylko osoba wywołana może otworzyć drzwi.

W obudowie monitora umieszczone są ponadto potencjometry do regulacji jaskrawości, kontrastu i głośności.

Czasami monitory wyposażone są - oprócz przycisku otwierania drzwi - w dodatkowe przyciski funkcyjne, które mogą być użyte np.: do włączania oświetlenia klatki schodowej lub załączania oświetlenia zewnętrznego, do otwierania dodatkowego rygla lub zamka elektromagnetycznego.

W monitorach czarno-białych stosuje się kineskopy 4'' lub 4,5''. W monitorach kolorowych stosuje się już ciekłokrystaliczne wyświetlacze LCD-TFT. 

Pamięć

Dodatkowym urządzeniem zwiększającym możliwości funkcjonalne systemu wideodomofonowego jest pamięć obrazów. Takie urządzenie zapamiętuje - po naciśnięciu przez osobę odwiedzającą przycisku wywołania - kilkadziesiąt obrazów. Obrazy odwiedzających są zapamiętywane wraz z określeniem czasu i kolejności odwiedzin.

Każdy, nawet chwilowy zanik napięcia zasilającego, powoduje zniekształcenia lub wręcz całkowitą utratę zapisanych obrazów. W celu zabezpieczenia się przed tego typu zdarzeniami, istnieje możliwość podłączenia dodatkowego zasilania awaryjnego do modułu pamięci. Takie zasilanie awaryjne najczęściej obsługuje również monitor i kamerę.

Inne urządzenia

W skład każdego systemu wideodomofonowego wchodzi zasilacz. Zasilacz systemu powinien być umieszczany w suchym miejscu, zabezpieczonym przed wpływem czynników atmosferycznych. Najczęściej systemy wideodomofonowe posiadają zasilanie centralne, chociaż często występuje zasilanie lokalne, np.: w przypadku stosowania jednego lub kilku monitorów podłączonych równolegle do monitora głównego. W przypadku większej ilości monitorów może być potrzebny również rozdzielacz sygnału wizyjnego.

Podłączenie monitorów do dwóch (lub więcej) paneli wejściowych jest możliwe po zastosowaniu dedykowanych przekaźników. Jeżeli więc osoba odwiedzająca wciśnie przycisk na jednym z dwóch paneli zewnętrznych, układ przekaźnika natychmiast włączy w obwód systemu właśnie ten panel wejściowy, z którego nastąpiło przywołanie. Wciśnięcie przycisku zwalniającego rygiel elektromagnetyczny spowoduje otwarcie tylko tych drzwi, przy których znajduje się panel wywołujący. Nie ma możliwości jednoczesnego przywołania z obu wideobramofonów i jednoczesnej rozmowy. Kolejne przywołanie spowoduje automatyczne rozłączenie pierwszego połączenia, uaktywnienie innego monitora i odpowiedniej stacji zewnętrznej przez przekaźnik.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza