Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 12 maja 2020

Rodzaje czujek w systemie alarmowym

Czujki wykrywają intruza i przekazują sygnał do centrali alarmowej.Czujki pasywnej podczerwieni
   Są najczęściej zakładane. Ich praca polega na wykrywaniu zmiany promieniowania cieplnego, przez co "zauważą" ruch ciała, którego temperatura jest nawet o dwa stopnie różna od temperatury otoczenia. Na ich działanie wpływają również miejscowe zmiany temperatury, spowodowane nawiewem chłodnego lub ciepłego powietrza z nawiewnika czy przeciągiem w pomieszczeniu, w którym jest otwarte okno. Aby zapobiec fałszywym alarmom, nie należy ich więc zakładać w miejscach nasłonecznionych, przy grzejnikach, kratkach nawiewu ciepłego powietrza, wentylacyjnych i klimatyzatorach. Wybierając miejsca montażu tych urządzeń, zwróćmy uwagę, by podczas urządzania pomieszczeń nie zostały zasłonięte przez zasłony, szafę lub drzwi. Dlatego najlepiej montować je w miarę wysoko, najniżej na wysokości 1,8 m, a optymalnie - 2,3 m. Na warunki szczegółowe ma wpływ to, czy decydujemy się na czujkę szerokokątną, czy na czujkę o wąskim kącie widzenia, czyli kurtynową. Te pierwsze mają obszar wykrywania przypominający wachlarz o kącie widzenia od 90 do 120 stopni. Najlepiej sprawdzają się w narożnikach pomieszczeń obok okien. Ze względu na to, że przy oknach zazwyczaj zawieszone są firanki i zasłony, mogące zasłonić czujkę, w praktyce instaluje się je w narożnikach pomieszczeń tak, by znalazły się naprzeciwko okien i drzwi wejściowych albo nad drzwiami. Kurtynowe chronią obszar, który tworzy płaszczyznę, należy umieszczać je w pobliżu chronionych okien lub drzwi - nad nimi lub obok nich.

Czujki magnetyczne, stykowe, tzw. Kontaktrony 
   Zbudowane są z magnesu i kontaktronu, pomiędzy którymi występuje pole magnetyczne. Jeśli dwa elementy odsuwają się od siebie, pole zanika i uruchamia się alarm. Wykorzystywane są w bezpośredniej ochronie okien i drzwi.

Czujki tłuczenia szkła
   Pasywne i aktywne. Te pierwsze reagują na drgania mechaniczne szyby, pojawiające się podczas silnego uderzenia, a aktywne - na hałas, który powstaje przy tłuczeniu szkła. Na ich korzyść przemawia fakt, że mogą chronić kilka okien naraz.

Czujki mikrofalowe ruchu
   Działają na wzór typowego radaru. Mają nadajnik i odbiornik. Nadajnik wysyła fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości, a odbiornik odbiera falę odbitą od ścian, podłogi i sufitu. Jeżeli w pomieszczeniu nie porusza się żaden obiekt, częstotliwość fali odbitej jest identyczna jak częstotliwość fali emitowanej przez nadajnik. Ruchomy obiekt w zasięgu działania powoduje wcześniejsze odbicie części energii fali i w efekcie odbiornik zarejestruje wzrost częstotliwości.

Czujki zespolone (dualne)
   Posiadają dwa wbudowane detektory, z których każdy działa na innej zasadzie. W zależności od skonfigurowania mogą generować alarm, gdy zadziała jeden detektor bądź dwa detektory jednocześnie. Sygnalizator optyczno-akustyczny Odstrasza złodziei i informuje sąsiadów oraz przechodniów o tym, że w danym obiekcie coś dzieje się nie tak. Może też przyspieszyć dotarcie ekipy interwencyjnej lub policji na miejsce włamania. Nowoczesne urządzenia są bardzo dobrze zabezpieczane przed zniszczeniem, a nawet wypełnieniem pianką montażową, którą niekiedy pomysłowi złodzieje stosowali do ich zagłuszania. Sygnalizator powinien być zamontowany w miejscu dobrze widocznym. Warto również zamontować wewnętrzną syrenę alarmową. Jej wycie może przepłoszyć amatorów cudzego mienia. Co z kablami? Przy układaniu instalacji alarmowych zalecane jest używanie kabla wielożyłowego typu YTDY. Optymalnym rozwiązaniem są przewody o sześciu, ośmiu lub więcej żyłach. Instalacja alarmowa powinna być wykonana w "strukturze gwiaździstej" - tzn. każdy element w systemie powinien być połączony oddzielnym kablem z centralą. Kabel wielożyłowy umożliwia i upraszcza uzupełnianie instalacji o nowe czujniki, gdy okażą się potrzebne. Układając instalację, należy pamiętać, aby zabezpieczyć ją przed działaniem osób trzecich. Nigdy nie powinno się jej prowadzić na tynku. Jeżeli nie ma możliwości ukrycia jej pod tynkiem, konieczne staje się użycie specjalnych rurek, które uniemożliwią ingerencję w przewody i ich ewentualne uszkodzenie. Należy tak układać instalację, żeby żaden z jej elementów nie znajdował się w miejscu, do którego miałyby dostęp osoby nieuprawnione. Dobierając instalację, dostosujmy proponowane rozwiązanie do warunków i potrzeb klienta.

1 komentarz: