Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 15 maja 2019

Instalacja systemu domofonowego

   Na system domofonowy składa się unifon czyli słuchawka, która znajduje się w naszym mieszkaniu. 
Bramofon zwany również stacją bramową, który jest elementem montowanym na zewnątrz przy drzwiach wejściowych i pełni funkcję przywoływania i rozmowy.
Zasilacz o którym można mówić tylko w niektórych systemach domofonowych. Wielu producentów wynosi - w miarę możliwości - układy elektroniczne z bramofonu i umieszcza je w urządzeniach zasilająco-sterujących. Zasilacz jest z reguły montowany wewnątrz pomieszczeń. Takie rozwiązanie zmniejsza awaryjność urządzenia ze względu na uszkodzenia powodowane przez trudne warunki atmosferyczne. Ponadto ewentualne dewastacje przynoszą mniejsze szkody i są mniej atrakcyjne dla różnej maści "radioamatorów".
Nieodłączną częścią systemu domofonowego jest rygiel elektromagnetyczny służący do zdalnego otwierania drzwi wejściowych bądź furtki. Jest on montowany w słupku furtki lub futrynie drzwi na wysokości zamka mechanicznego tak, aby rygiel blokował się na zapadce zamka.


   Połączenie między panelem zewnętrznym i ryglem elektromagnetycznym a zasilaczem umieszczonym w domu jest realizowane za pomocą kabla wielożyłowego - ilość żył zależy od rodzaju wybranego zestawu domofonowego. Ilość przewodów między bramą a domem wynosi:
- 2 dla zestawu dwuprzewodowego,
- od 8 lub 9 dla zestawów z jednym przyciskiem, każdy dodatkowy przycisk zwiększa ilość żył o 1.

   Jeśli przed układaniem przewodów nie jest wybrany konkretny typ domofonu, to zaleca się, aby przy planowaniu instalacji założyć większą ilość żył, niż wynika to z konkretnej potrzeby. Należy pamiętać, że są zestawy 2-żyłowe, ale też występują zestawy 12-żyłowe.Ponadto zawsze zawsze można pokusić się w trakcie eksploatacji o rozbudowę systemu domofonowego, np. o dodatkowy przycisk w bramofonie.

   Do wykonywania instalacji domofonowych powszechnie stosuje się przewody wielożyłowe miedziane typu YTDY o średnicy żyły 0,5mm, w izolacji i powłoce PCW. Przewody te powinny być układane w rurkach instalacyjnych. Zewnętrzna instalacja powinna być wykonana kablem doziemnym typu XzTKMXpw. Jest to kabel z wiązkami parowymi z z żyłami miedzianymi średnicy 0,5mm. Jest to kabel żelowany, w izolacji i powłoce z polietylenu z dodatkową osłoną przeciwwilgociową (laminowana taśma aluminiowa). Kable te można układać w kanałach kablowych lub bezpośrednio w ziemi. Przy większych odległościach należy stosować - w obu przypadkach - przewody z grubszymi żyłami.

3 komentarze:

 1. Szczerze mówiąc, nie słyszałam nigdy określenia 'bramofon' - bardzo fajna nazwa, muszę zapamiętać;)
  Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny mini przewodnik dla osób, które nie mają o tym zielonego pojęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry. Właśnie obecnie stoimy przed koniecznością zakupu kilku przewodów wielożyłowych - może jest Pan w stanie polecić jakieś dobre źródło/producenta? Rozważamy ofertę hurtowni https://www.dlaelektrykow.pl/68-przewody-wielozylowe-ydy. Zna Pan może coś z tego zestawienia?

  OdpowiedzUsuń