Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 9 października 2018

Kable UTP w systemach monitorujących


   Kable UTP - w systemach monitorujących mogą służyć do przesyłania zarówno sygnałów analogowych jak i cyfrowych. Skrętka nieekranowana (UTP)  to stosowany w wielu sieciach medium składające się z czterech par przewodów. Każdy z ośmiu miedzianych przewodów w kablu UTP jest pokryty materiałem izolacyjnym. Ponadto każda para przewodów jest ze sobą skręcona. Ten typ kabla bazuje wyłącznie na efekcie znoszenia w skręconej parze przewodów, co ogranicza pogorszenie sygnału spowodowane zakłóceniami EMI i RFI. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć przesłuch pomiędzy parami żył w kablu UTP, liczba skręceń poszczególnych par przewodów jest różna. Podobnie jak w wypadku kabla STP, kabel UTP musi spełniać ściśle wymagania opisujące liczbę skręceń lub spleceń dozwolonych na jednostkowym odcinku kabla.   Standard TIA/EIA-568-B.2 zawiera wymagania dotyczące jakości kabla. Mówią one o doprowadzeniu do każdego gniazdka dwóch kabli, jednego przeznaczonego do transmisji głosu, a drugiego do transmisji danych. Jeden z tych dwóch kabli, służący do transmisji głosu, musi być czterożyłową skrętką UTP. Kable kategorii 5e są obecnie najczęściej zalecane i stosowane w instalacjach. Jednakże przewidywania analityków i niezależne badania wskazują, że kable kategorii 6 zajmą miejsce kabli kategorii 5e w instalacjach sieciowych. Fakt, że połączenie w kategorii 6 oraz wymagania kanałowe są wstecz kompatybilne do kategorii 5e sprawia, że klientom bardzo łatwo jest wybrać kategorię 6 i zastąpić kategorię 5e w swych sieciach. Zastosowania, które działają na kategorii 5e, będą działać na kategorii 6.

   Skrętka nieekranowana ma wiele zalet. Łatwo jest ją instalować i jest tańsza niż inne typy mediów sieciowych. W rzeczywistości cena metra kabla UTP jest niższa niż innych typów kabli używanych w sieciach LAN.  Prawdziwą zaletą jest jednak jej rozmiar. Ponieważ średnica zewnętrzna jest niewielka, kabel UTP nie wypełnia korytek tak szybko, jak inne typy kabli. Jest to bardzo istotny czynnik, który powinien zostać wzięty pod uwagę, szczególnie w przypadku instalowania sieci w starszych budynkach. Ponadto, jeśli kabel UTP jest instalowany ze złączami RJ-45, potencjalne źródła szumów sieciowych zostają znacznie zredukowane, a dobre i trwałe połączenie jest praktycznie gwarantowane. Użycie skrętki nie jest jednak pozbawione wad. Kabel UTP jest bardziej podatny na szum elektryczny i zakłócenia niż inne typy mediów sieciowych, a odległość pomiędzy wzmacniaczami sygnału jest znacznie mniejsza w przypadku kabla UTP niż w przypadku kabla koncentrycznego i kabli światłowodowych.

   Kabel ze skręconymi parami był kiedyś uważany za wolniejszy, jeśli chodzi o transmisję danych niż inne typy kabli. Dziś już się tak nie uważa. Kabel ze skręconymi parami jest obecnie uważany za najszybsze medium miedziane.

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla monitoringu trzeba wyciągnąć kable na zewnątrz, lecz do tego należy zakupić dobre korytka, a takie posiada tylko firma niedax. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne informacje, które warto znać. Sam mam do czynienia na co dzień z takimi kablami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wpis. Wszystko co tutaj przeczytałem bardzo mi się przyda
  kotły na pellet https://kotlyleszka.pl/

  OdpowiedzUsuń