Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 28 marca 2018

Co zrobić w razie pożaru?


   Jak reagować, gdy w domu wybuchnie pożar? Czym gasić płonącego człowieka? Do czego służy gaśnica? Jak gasić sadzę w kominie? Przeczytaj porady na temat zabezpieczeń przeciwpożarowych w domu oraz postępowania w czasie pożaru. Poznaj zasady, które być może uchronią dom przed pożarem.


Jak reagować, gdy w domu wybuchnie pożar?
    Pierwsza zasada brzmi... ewakuacja! W wielkich emocjach towarzyszących pojawieniu się ognia mieszkańcy domu nie są w stanie ocenić, jak groźny jest pożar. Należy zadbać o bezpieczeństwo ludzi, szczególnie dzieci, oraz natychmiast wezwać straż pożarną – dzwoniąc na numery alarmowe - 998 lub 112. W Polsce strażacy przyjeżdżają na wezwanie w bardzo krótkim czasie. Oczywiście sytuacje są różne – często mieszkańcy domu wiedzą, co się zapaliło i jak duży jest pożar. Jeśli widzą możliwość ugaszenia ognia, mogą próbować podjąć akcję gaśniczą. Natomiast groźnym błędem jest narażanie życia dla ratowania dobytku w chwili, gdy w domu szaleje już pożar.

Jak bardzo toksyczne są gazy wydzielające się przy spalaniu wnętrza domu?
   Gazy wydzielające się przy spalaniu wnętrza domu są bardzo toksyczne, a często śmiertelnie groźne dla człowieka. 80% ofiar śmiertelnych w pożarach to ofiary zatrucia dymem. W czasie pożaru nie wiemy, jaki jest skład dymu, co się właściwie pali, stąd jeszcze raz rada – uciekać, nie ryzykować, najważniejsze jest zdrowie i życie człowieka. Jeden wdech gazu toksycznego może zniszczyć płuca, spowodować ciężką chorobę, a nawet śmierć. Palące się PCW wydziela chlorowodór. Z pianki poliuretanowej wytwarza się cyjanowodór, który w połączeniu z wodą tworzy kwas pruski. Przy spalaniu płyt paździerzowych i laminatów powstaje formaldehyd. To silne trucizny. Warto zauważyć, że nie ma przepisów, które nakazują producentom wyposażenia domowego stosowanie materiałów trudno zapalnych. Dobra rada? Jeśli chcemy mieć wykładzinę na podłodze, warto kupować materiał przeznaczony do biur – w tym segmencie wyposażenia obowiązuje tak zwany wymóg trudnozapalności.

   Ekstremalnym zjawiskiem jest rozgorzenie – pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna się palić wszystko, co jest palne w pomieszczeniu. Jeżeli w domu będą zainstalowane czujki dymu, ostrzeżenie przyjdzie na tyle szybko, że będzie czas na ewakuację schodami. Zakup czujek jest o wiele bardzo racjonalnym wydatkiem.

3 komentarze:

  1. Systemy przeciwpożarowe powinny być odpowiednio zabezpieczone dlatego też skorzystałem z usługi zarekomendowanej przez znajomego od firmy o nazwie niedax. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. W razie pożaru musicie wiedzieć, w jaki sposób się zachować. Koniecznie musicie wejść sobie na stronę https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/szkolenia-ppoz/ aby dowiedzieć się wszystkiego o szkoleniach. Często w wielu zakładach są one podstawowe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli ktoś z was będzie szukał sprawdzonej i doświadczonej firmy zajmującej się właśnie wykonywaniem zabezpieczeń ogniowych w budynkach, polecam wam zajrzeć do oferty takich usług dostępnych tutaj fireproof24.pl . Firma posiada spore doświadczenie, więc na pewno warto będzie z nimi współpracować

    OdpowiedzUsuń