Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 10 maja 2016

Podzespoły stosowane w systemach monitoringu

   Wszyscy wiemy, że aby zbudować najprostszy system monitorujący potrzebne nam będą kamery, niektórzy jeszcze coś słyszeli o tym, że potrzebny może być rejestrator i dysk tward. Problem zaczyna się pojawiać gdy trzeba kupić akcesoria czyli kable, złączki, wtyki co do czego z czym i jak? Spróbujemy objaśnić kilka podstawowych informacji na ten temat.

O przewodach stosowanych w systemach monitoringu pisaliśmy tutaj 

   Na potrzeby artykułu stwórzmy system monitorujący CCTV składający się z kamer wewnętrznych, rejestratora cyfrowego, zasilacza CCTV i drobnych podzespołów które będą niezbędne do prawidłowego działania instalacji.

Podstawowe elementy wchodzące w skład najprostszego systemu CCTV:
- kamery przemysłowe z obiektywami;
- uchwyty montażowe do kamer;
- rejestrator cyfrowy z dyskiem twardym dodatkowo według potrzeb: dzielnik obrazu, karta DVR;
- zasilacz CCTV;
- przewody CCTV;
- wtyczki i gniazda do przewodów'
- monitor CCTV.

Opcjonalnie:
- obudowy do kamer;
- zasilacze UPS bądź zasilacze buforowe z akumulatorami do awaryjnego zasilania urządzeń;
- router jeśli chcemy mieć dostęp do obrazu z kamery przez Internet.

   Zakładamy, że kamery będą montowane w sklepie, 4 kamery wewnętrzne na uchwytach ściennych.
W wybranym pomieszczeniu umieszczamy rejestrator cyfrowy, a w nim dysk twardy.
Obok rejestratora umieszczamy zasilacz.

   Do każdej kamery poprowadzony jest przewód zasilający, a osobno od każdej kamery do rejestratora prowadzimy przewód YAP75+2×0.5mm2 (przewód koncentryczny + 2 przewody zasilające).  
przewód YAP75+2x0,5mm2

   Na końcach kabel rozcinamy tak, aby przewód koncentryczny był oddzielony od przewodu zasilającego. 
   Przy kamerach wystarczy oddzielić przewód na odcinku około 10 – 15 cm, przy rejestratorze na dłuższym odcinku – tak, aby przewody zasilające swobodnie dostały do zasilacza, a przewody koncentryczne z tyłu rejestratora cyfrowego.
   Na przewód koncentryczny z każdej strony nakręcamy wtyk F a następnie wtyk BNC-F.
Ekonomiczniej jest wykorzystać do tego celu komplet wtyk BNC-F + F.  


   Do każdej kamery potrzebne są nam po dwa komplety (na początek i koniec przewodu). Zaprawione w ten sposób przewody podłączamy pod gniazda BNC kamery i odpowiednie wejścia rejestratora cyfrowego (gniazda BNC oznaczone jako IN).
   Do przewodu zasilającego przy kamerach przykręcamy kostki wtyków DC. W środku wtyku DC ma być plus zasilania, na zewnątrz wtyku – minus zasilania.

                                                                     wtyk DC 

Przewody zasilające po stronie rejestratora podłączamy do zasilacza. Należy pamiętać o odpowiedniej biegunowości!
   Wyjście rejestratora oznaczone symbolem VGA podłączamy np. za pomocą przewodu VGA  bezpośrednio do wejścia VGA monitora CCTV (przewód VGA jest  często dołączony do kompletu monitora). 
kabel VGA

   Jeśli nasz rejestrator wyposażony jest także w wyjście HDMI, możemy także podłączyć go do monitora lub telewizora full HD. Do tego celu potrzebny będzie przewód HDMI.

przewód HDMI


   Jeżeli obraz ma być transmitowany przez internet, to rejestrator cyfrowy podłączamy za pomocą przewodu typu skrętka komputerowa UTP do routera. 

skrętka komputerowa UTP


Wszystkie urządzenia podłączamy do sieci elektrycznej 230V.
Ustawiamy obiektywy w kamerach na odpowiedni kąt widzenia i ostrość. Konfigurujemy ustawienia rejestratora i routera.

System CCTV jest gotowy do pracy.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. A jest potrzebny dysk wewnętrzny do czegoś takiego? Jeśli tak, to świetne mogę polecić na stronie https://www.oleole.pl/dyski-wewnetrzne-ssd,_Adata.bhtml Bardzo lubię robić tam zakupy, ponieważ wiem, że zawsze mogę trafić na najlepsze propozycje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Firma Tiandy znajduje się w ścisłej 10 najlepszych producentów kamer i rejestratorów na świecie. Monitoring Tiandy warto wybrać przede wszystkim ze względu na łatwość konfiguracji, akceptowalną cenę oraz kompatybilność z innymi producentami, którzy korzystają z protokołu ONVIF. Dodatkowym atutem kamer Tiandy jest funkcja Starlight oraz Super Starligh. Znajdz nas na Rejstratory IP

    OdpowiedzUsuń