Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

piątek, 7 sierpnia 2015

Przewody w instalacjach monitoringu


   Odpowiedni dobór przewodów w instalacji monitoringu, pozwala na osiągnięcie maksymalnie dobrej jakości obrazu przesyłanego z kamer. Nawet najlepsza kamera nie będzie spełniała swojego zadania w 100% jeśli przewody będą źle dobrane lub wadliwe.Po pierwsze i najważniejsze - przewód powinien być miedziany, nie omiedziowany.


Przewody koncentryczne, zwane także współosiowymi - przewody telekomunikacyjne, wykorzystywane do transmisji sygnałów zmiennych małej mocy. Kabel koncentryczny składa się ze sztywnego drutu miedzianego jako rdzenia otoczonego izolatorem, który otoczony jest cylindrycznym przewodnikiem, często w postaci gęstej siatki miedzianej.

Do wad tego medium należą: słaba skalowalność, ograniczenie szybkości transmisji do 10Mb/s, uszkodzenie kabla zazwyczaj powoduje unieruchomienie całego segmentu.
Do zalet należą: odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, jest tańszy niż ekranowana skrętka.

Miedziane skrętki w których żyła nadrzędna i podrzędna skręcone są ze sobą wokół wspólnej osi.

Skrętki dzielimy na: ekranowane (FTP/SFTP/STP) i nieekranowane (UTP).

Kable UTP - mogą służyć do przesyłania zarówno sygnałów analogowych jak i cyfrowych.  Mamy kilka typów skrętek, które różnią się między sobą liczbą skrętów na 1cm co daje mniejszy przesłuch i lepszą jakość sygnału na długie dystanse. Przewody UTP stanowią najpopularniejszy środek transmisji w sieciach LAN. Przewód ten składa się z oplotu czyli skręconych ze sobą czterech par przewodów i umieszczonych we wspólnej izolacji elektrycznej.

Przewody FTP - cztery pary przewodów chronione są dodatkowo przez wspólną folię aluminiową, która chroni wszystkie żyły w kablu.

Przewody S-FTP - będące unowocześnioną wersją skrętki FTP, różnica polega na wykorzystaniu ekranu miedzianego.

Przewody STP - podobny do skrętki foliowanej, ale też dodatkowy ekran z oplotu. Zabezpiecza to mocniej przewód  przed zakłóceniami elektromagnetycznymi oraz uniemożliwia podsłuch.

Przewody S-STP - czyli przewód podwójnie ekranowany, składający się z czterech par podwójnie ekranowanych. Każda z par posiada swój własny oplot, a cały przewód jest zabezpieczony jeszcze dodatkowym ekranem.

Zalety skrętki: cena i łatwość instalacji, dostępność rozwiązań i urządzeń, akceptowana przez wiele rodzajów sieci.
Wady skrętki: instalacja sieci wymaga urządzeń aktywnych, ograniczona długość segmentu kabla do 100m.

2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o dobrej jakości i niezawodne Kamery do monitoringu, od siebie moge wam polecić abyście zainteresowali się produktami firmy IVEL. U mnie takie kamery działają bez zarzutu już dłuższy kawałek casu

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry. Ja teraz poszukuję przewody elektryczne do domu i zastanawiam się jakie powinny mieć takowe parametry, jacy producenci są warci uwagi, etc. Może jest ktoś w stanie doradzić?

    OdpowiedzUsuń