Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 8 lipca 2015

Akumulator żelowy vs akumulator klasyczny

   Akumulator to rodzaj ogniwa galwanicznego, które służy do magazynowania energii elektrycznej, którą można wykorzystywać do zasilania urządzeń przystosowanych do takiego typu zasilania.

Akumulatory ze względu na rodzaj użytkowania dzielą się na:
- akumulatory pracujące buforowo, czyli do zasilania awaryjnego urządzeń w przypadku braku napięcia sieciowego. Akumulator jest przez cały czas podpięty do sieci, po naładowaniu pobiera minimalny prąd konserwujący, który uzupełnia jego samorozładowanie. Wykorzystywane w systemach alarmowych, urządzeniach medycznych, kasach fiskalnych itp. 
- akumulatory cykliczne, gdy akumulator jest głównym źródłem zasilania urządzenia i po rozładowaniu jest odłączany i ładowany (urzadzenie przenośne).

Zasada działania i budowa akumulatora żelowego jest praktycznie taka sama jak akumulatora klasycznego, z tą różnicą że roztwór wodny kwasu siarkowego znajdujący się w akumulatorze klasycznym, w akumulatorze żelowym jest w formie żelu.

Schemat akumulatora ołowiowego.

Zalety żelowej postaci kwasu siarkowego w akumulatorze:
- brak wycieków kwasu z akumulatora;
- brak konieczności dolewania wody, która z czasem wyparowuje z wodnego roztworu kwasu siarkowego w klasycznych akumulatorach;
- akumulator żelowy nie wymaga kontrolowania składu oraz ilości elektrolitu.

Parametry i rodzaje akumulatorów żelowych można zobaczyć tutaj.

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawie opisane porównanie akumulatora klasycznego a żelowego. Fajnie się to czytało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie napisane i faktycznie samych akumulatorów jest kilka różnych rodzajów. Jak ja czytałam na stronie https://techunbox.pl/akumulatory-litowo-jonowe-poznaj-ich-zastosowanie to podoba mi się opis i zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomocne porównanie. Wszystko dokładnie wyjaśnione

  OdpowiedzUsuń
 6. Akumulatory żelowe wyróżniają się także wysoką odpornością na samorozładowanie. Mogą więc być nieużywane nawet przez pół roku, a w dalszym ciągu nie trzeba się martwić o zgromadzony ładunek elektryczny.

  OdpowiedzUsuń