Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu BCS, DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-850

piątek, 2 lipca 2021

System alarmowy w domu i biurze

   Mieszkanie oraz firma narażone są nie tylko na działanie żywiołów, ale także na wypadki losowe, zależne od czynników ludzkich. Jedną z bardziej przykrych niespodzianek, na jakie narażeni mogą być właściciele nieruchomości, bez względu na jej przeznaczenie, są włamania i kradzieże. Cóż może pomóc w tym temacie elektryk? Na rynku dostępne są instalacje alarmowe, które potrafi wykonać niemal każdy z elektryków. Warto więc może poszerzyć portfolio oferowanych usług.      


   Decydując się na zakup mieszkania, biura, sklepu czy budowę domu, trzeba też będzie zastanowić się nad skutecznym zabezpieczeniem przed włamaniem i kradzieżą. Jeszcze parę lat temu decyzje podejmowało się najczęściej po kradzieży u sąsiadów, znajomych itp. Obecnie złodzieje włamują się nawet do niewykończonych mieszkań i budynków. Ich łupem może paść wszystko, co tylko przedstawia jakąkolwiek wartość. Zatem nie ma co czekać z decyzją o założeniu systemu alarmowego. Im wcześniej klient zda sobie sprawę z poczucia bezpieczeństwa, jakie daje posiadanie instalacji alarmowej, tym korzystniej dla niego. Inwestycja będzie zabezpieczona i znikną uciążliwości, wiążące się z układaniem instalacji w gotowym budynku. Większości osób alarm kojarzy się z rozbudowaną instalacją połączoną z centralą policyjną, firmą ochroniarską itp. Myśląc o instalacji alarmowej, wyobrażamy sobie supernowoczesne czujniki, systemy monitoringu, centrale. Czasami jednak wystarczy o wiele prostsze rozwiązanie. To do potrzeb klienta, a nie umiejętności instalatora, powinna być dobrana instalacja alarmowa.

Zaczynamy

   Okablowanie instalacji alarmowej powinno się wykonać razem z instalacją elektryczną. Na początku wspólnie ze zleceniodawcą powinniśmy zastanowić się nad rozmieszczeniem najważniejszych elementów systemu alarmowego:

centrali - steruje pracą systemu alarmowego, 

szyfratorów - służą do włączania oraz wyłączania instalacji alarmowej, 

czujek - wykrywają intruza i przekazują sygnał do centrali alarmowej, 

sygnalizatora alarmowego - informuje o włamaniu sąsiadów i przechodniów. 

Wybór miejsca na centralę i szyfratory nie nastręcza kłopotu. O wiele bardziej skomplikowane jest umiejscowienie czujek. Należy pamiętać o ustaleniu miejsc, którędy włamywacz może dostać się do budynku (drzwi, okna, wyłaz na dach, drzwi do garażu). Warto zastanowić się też nad oznaczeniem stref, w których będzie mienie znacznej wartości. Wyodrębnienie takich obszarów nie jest łatwe. 

Centrala jest sercem instalacji alarmowej 

   Pomieszczenie, gdzie będzie umieszczona centrala, powinno być bezpieczne. Centrala nie może przeszkadzać, jednak musi być zapewniony dostęp do konserwacji oraz potencjalnej naprawy. Jej znalezienie powinno być utrudnione dla osób postronnych. Najlepiej zamontować ją w garderobie, szafie wnękowej, pomieszczeniu gospodarczym, poddaszu lub na strychu.

Umiejscowienie szyfratorów 

   Szyfratory pozwalają na włączanie i wyłączanie alarmu. Informują o stanie pracy systemu, o tym, czy i które czujniki w danym momencie wykrywają ruch, kiedy włączy się syrena, który czujnik spowodował alarm. Na tych urządzeniach znajdują się również dodatkowe przyciski, dzięki którym można szybko uruchomić alarm lub przesłać do centrum monitorowania informację o pożarze czy o potrzebie szybkiej interwencji medycznej. Szyfrator warto także zainstalować w garażu. 

Gdzie zainstalować czujniki? 

   Czujniki umożliwiają wykrycie nieproszonego gościa, gdy tylko zbliży się do domu lub posesji, a także w chronionym obiekcie. Jednak by system zadziałał sprawnie, konieczne jest odpowiednie umiejscowienie czujki. 

Czujki pasywnej podczerwieni

   Są najczęściej zakładane. Ich praca polega na wykrywaniu zmiany promieniowania cieplnego, przez co "zauważą" ruch ciała, którego temperatura jest nawet o dwa stopnie różna od temperatury otoczenia. Na ich działanie wpływają również miejscowe zmiany temperatury, spowodowane nawiewem chłodnego lub ciepłego powietrza z nawiewnika czy przeciągiem w pomieszczeniu, w którym jest otwarte okno. Aby zapobiec fałszywym alarmom, nie należy ich więc zakładać w miejscach nasłonecznionych, przy grzejnikach, kratkach nawiewu ciepłego powietrza, wentylacyjnych i klimatyzatorach. Wybierając miejsca montażu tych urządzeń, zwróćmy uwagę, by podczas urządzania pomieszczeń nie zostały zasłonięte przez zasłony, szafę lub drzwi. Dlatego najlepiej montować je w miarę wysoko, najniżej na wysokości 1,8 m, a optymalnie - 2,3 m. Na warunki szczegółowe ma wpływ to, czy decydujemy się na czujkę szerokokątną, czy na czujkę o wąskim kącie widzenia, czyli kurtynową. Te pierwsze mają obszar wykrywania przypominający wachlarz o kącie widzenia od 90 do 120 stopni. Najlepiej sprawdzają się w narożnikach pomieszczeń obok okien. Ze względu na to, że przy oknach zazwyczaj zawieszone są firanki i zasłony, mogące zasłonić czujkę, w praktyce instaluje się je w narożnikach pomieszczeń tak, by znalazły się naprzeciwko okien i drzwi wejściowych albo nad drzwiami. Kurtynowe chronią obszar, który tworzy płaszczyznę, należy umieszczać je w pobliżu chronionych okien lub drzwi - nad nimi lub obok nich. 

Czujki magnetyczne, stykowe, tzw. kontaktrony

   Zbudowane są z magnesu i kontaktronu, pomiędzy którymi występuje pole magnetyczne. Jeśli dwa elementy odsuwają się od siebie, pole zanika i uruchamia się alarm. Wykorzystywane są w bezpośredniej ochronie okien i drzwi.

Czujki tłuczenia szkła

    Pasywne i aktywne. Te pierwsze reagują na drgania mechaniczne szyby, pojawiające się podczas silnego uderzenia, a aktywne - na hałas, który powstaje przy tłuczeniu szkła. Na ich korzyść przemawia fakt, że mogą chronić kilka okien naraz. 

Czujki mikrofalowe ruchu

   Działają na wzór typowego radaru. Mają nadajnik i odbiornik. Nadajnik wysyła fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości, a odbiornik odbiera falę odbitą od ścian, podłogi i sufitu. Jeżeli w pomieszczeniu nie porusza się żaden obiekt, częstotliwość fali odbitej jest identyczna jak częstotliwość fali emitowanej przez nadajnik. Ruchomy obiekt w zasięgu działania powoduje wcześniejsze odbicie części energii fali i w efekcie odbiornik zarejestruje wzrost częstotliwości. 

Czujki zespolone (dualne)

   Posiadają dwa wbudowane detektory, z których każdy działa na innej zasadzie. W zależności od skonfigurowania mogą generować alarm, gdy zadziała jeden detektor bądź dwa detektory jednocześnie. Sygnalizator optyczno-akustyczny Odstrasza złodziei i informuje sąsiadów oraz przechodniów o tym, że w danym obiekcie coś dzieje się nie tak. Może też przyspieszyć dotarcie ekipy interwencyjnej lub policji na miejsce włamania. Nowoczesne urządzenia są bardzo dobrze zabezpieczane przed zniszczeniem, a nawet wypełnieniem pianką montażową, którą niekiedy pomysłowi złodzieje stosowali do ich zagłuszania. Sygnalizator powinien być zamontowany w miejscu dobrze widocznym. Warto również zamontować wewnętrzną syrenę alarmową. Jej wycie może przepłoszyć amatorów cudzego mienia. Co z kablami? Przy układaniu instalacji alarmowych zalecane jest używanie kabla wielożyłowego typu YTDY. Optymalnym rozwiązaniem są przewody o sześciu, ośmiu lub więcej żyłach. Instalacja alarmowa powinna być wykonana w "strukturze gwiaździstej" - tzn. każdy element w systemie powinien być połączony oddzielnym kablem z centralą. Kabel wielożyłowy umożliwia i upraszcza uzupełnianie instalacji o nowe czujniki, gdy okażą się potrzebne. Układając instalację, należy pamiętać, aby zabezpieczyć ją przed działaniem osób trzecich. Nigdy nie powinno się jej prowadzić na tynku. Jeżeli nie ma możliwości ukrycia jej pod tynkiem, konieczne staje się użycie specjalnych rurek, które uniemożliwią ingerencję w przewody i ich ewentualne uszkodzenie. Należy tak układać instalację, żeby żaden z jej elementów nie znajdował się w miejscu, do którego miałyby dostęp osoby nieuprawnione. Dobierając instalację, dostosujmy proponowane rozwiązanie do warunków i potrzeb klienta. 



7 komentarzy:

  1. Czujki mikrofalowe ruchu Działają na wzór typowego radaru.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jej nie wiedziałam, że jest tego tyle. Jest w czym wybierać i na pewno lepiej się człowiek poczuje w swoich 4ech ścianach. Tym bardziej , że na moim osiedlu ostatnio bardzo mocno kradną. Nawet w biały dzień potrafią się dostać na balkon, a potem to już prosta droga do plądrowania. Ehh.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawie napisane. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeżeli szukasz namiaru na sprawdzoną firmę, która zaporponuje ci najlepsze rozwiazanie w temacie monitoringu, to koniecznie zajrzyj na stronę https://www.elcompany.pl/ Tam znajdziesz wszystkie informacje.

    OdpowiedzUsuń
  5. Polecam Wam wszystkim sprawdzić strone https://ivel.pl/p20763,kamera-obrotowa-bezprzewodowa-wifi-full-hd-ezviz-c8t.html , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego z najróżniejszymi systemami zabezpieczeń dla domu. Jeżeli jesteście zainteresowani ofertą tego sklepu, to wszelkie informacje znajdziecie na stronie.

    OdpowiedzUsuń