Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 13 grudnia 2017

Rodzaje pożarów

   Efekt akcji gaśniczej, a także bezpieczeństwo jej prowadzenia zależy od wielu czynników, między innymi od wyboru odpowiedniego środka gaśniczego. Dokonanie prawidłowego wyboru zależne jest od rozpoznania rodzaju pożaru oraz pewnego minimum wiedzy o środkach gaśniczych i ich działaniu.W zależności od stanu skupienia spalających się podczas pożaru materiałów i charakteru ich spalania, pożary zalicza się do jednej z pięciu podstawowych grup.
W Polskiej Normie dokonano podziału pożarów na grupy: A, B, C, D i E.
Zgodnie z tą normą wszystkie środki gaśnicze muszą być odpowiednio oznakowane odpowiednimi symbolami literowymi, wskazującymi użytkownikom grupy pożarów, do gaszenia, których mogą być zastosowane.

Prawidłowe zakwalifikowanie pożaru do właściwej grupy poparte odpowiednią wiedzą na temat środków gaśniczych i zasad ich działania pozwoli w sposób możliwie najskuteczniejszy przeprowadzić akcję gaśniczą.

Do pożaru grupy A zalicza się pożary ciał stałych pochodzenia organicznego, przy spalaniu, których występuje zjawisko żarzenia /np. drewno, włókna naturalne, węgiel/.

Grupa B obejmuje pożary cieczy palnych i substancji stałych, topiących się w skutek ciepła wytwarzającego się przy pożarze /np. oleje, wosk, stearyna/. Do grupy tej zaliczone zostały również pożary cieczy palnych, rozpuszczalnych w wodzie i takich, których cząsteczki chemiczne mają budowę polarną, jak np. alkohole, etery, aceton, dwusiarczek węgla.

Do pożarów grupy C zalicza się pożary gazów takich jak: acetylenu, propanu, metanu, etanu i innych.

Grupa D obejmuje pożary metali nieżelaznych, takich jak, np.: sód, potas, magnez, uran.

Do pożarów grupy E zalicza się pożary kwalifikujące się do wymienionych uprzednio grup /A do D/, występujące w obrębie urządzeń elektrycznych, które znajdują się pod napięciem.

Tymi samymi symbolami oznakowane są odpowiednie środki gaśnicze, służące do gaszenia pożarów danej grupy.

Pamiętajmy, że do pożaru może dojść w bardzo łatwy sposób:

 • porzucenia niedogaszonych niedopałków papierosów i zapałek na materiały palne,
 • pozostawienia niewyłączonych odbiorników elektrycznych, nie przystosowanych do pracy ciągłej,
 • użytkowania lub ustawiania elektrycznych urządzeń grzejnych na palnej podstawie lub w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów palnych,
 • niewłaściwego użytkowania i posługiwania się materiałami pożarowo niebezpiecznymi,
 • niewłaściwego prowadzenia prac pożarowo niebezpiecznych,
 • przeprowadzania prac naprawczych związanych z elektrycznością lub gazem, przez osobę nieposiadającą stosownych uprawnień,
 • przeciążenia instalacji elektrycznej przez włączenie nadmiernej ilości odbiorników energii elektrycznej,
 • nieprzestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Czujki dymu i ognia niewiele kosztują, a ratują życie!

4 komentarze:

 1. Warto znać jakie mamy rodzaje pożarów bo wtedy w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia będziemy w stanie sami dobrać środek gaśniczy. Aby wiedzieć jaką gaśnicę do jakiego pożaru wybrać, warto korzystać z usług firm zajmujących się tą branżą jak https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz która posiada odpowiednie kompetencje w tym zakresie. Taka wiedza może nam się przydać zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

  OdpowiedzUsuń