Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 17 lutego 2021

Kamery inteligentne - detekcja twarzy, przedmiotów i zdarzeń

    Zastosowanie inteligentnych funkcji obrazu w monitoringu CCTV jest uważane za podstawowy wyznacznik działania monitoringu wizyjnego w czasach intensywnego rozwoju systemów nadzoru wizyjnego (CCTV).

Poniżej przedstawione zostały poszczególne funkcje AI. Aby dokładniej wyjaśnić działanie sztucznej inteligencji w kamerach, zamieszczono zrzuty ekranu.


Detekcja i wykrywanie twarzy   Do precyzyjnego rozpoznawania i wykrywania twarzy wykorzystuje zaawansowany algorytm uczenia się. Potrafi on rozróżniać uczucia na podstawie mimiki twarzy, a także wyszukuje dodatkowe cechy, takie jak okulary, maska, broda i wąsy. Dzięki temu dana osoba jest znacznie szybciej zapamiętywana.


Ochrona obwodowa   Obiekty są klasyfikowane przez tę funkcję. Funkcja ta rozpoznaje, czy jest to człowiek czy pojazd, jeśli podmiot przekroczy linię. W przypadku wtargnięcia do danego obszaru chronionego stosowana jest wspólna koncepcja. Detekcja intruza uruchamia alarm, który pozwala na szybką reakcję, na wizytę nieproszonego gościa.


Zliczanie osób   Po przekroczeniu określonej linii lub wtargnięciu na teren, ludzie są liczeni. Funkcją dodatkowo jest możliwość liczenia osób, które stoją w kolejce.


Inteligentna analiza „real time”   Bardzo przydatną funkcją inteligentnych kamer jest analiza przechwyconego obrazu w czasie rzeczywistym. Umożliwia ona obserwację podejrzanych działań osób w czasie teraźniejszym. Powiadamia ona osobę odpowiedzialną za ochronę obiektu, jeśli zostanie wykryte coś niepokojącego. Funkcja ta może wykryć np. przechodzenie przez ogrodzenie lub czołganie się po podłodze.

Dodatkowo możemy rozróżnić rozpoznawanie metadanych na podstawie indywidualnych cech inteligentnych, a mianowicie:

  • Rozpoznawanie twarzy: płeć, wiek, nastrój, okulary, wąsy, maska,
  • Rozpoznawanie pojazdów: kolor, rodzaj nadwozia, makijaż, kolor tablicy rejestracyjnej, naklejka, telefon, pasy bezpieczeństwa,
  • Rozpoznawanie osób: kolor ubrania górnego/dolnego, styl ubrania górnego/dolnego, kapelusz, torba,
  • Rozpoznawanie rowerów jednośladowych: typ, kolor, liczba pasażerów.


Funkcje dodatkowe

   Inteligentna identyfikacja przedmiotu, który został zgubiony lub porzucony. Funkcja ta jest przydatna na przykład na lotniskach, gdzie może wykryć bagaż pozostawiony bez opieki. Jest to jedna z podstawowych koncepcji zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na lotnisku w każdym momencie. Funkcja ta znacznie ułatwia obsługę i sprawia, że taki bagaż nie zostanie przeoczony, ale w krótkim czasie zostanie sprawdzony.


Źródło: sklep-bcs.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza