Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

środa, 23 maja 2018

Instalacja domofonu lub wideodomofonu w domu jednorodzinnym

Przewody

   Wybór właściwych przewodów zależy od znajomości optymalnego sposobu działania montowanego urządzenia. Przed wyborem przewodów należy zapoznać się ze schematem dołączonym do urządzenia. 

Wskazówką mogą być poniższe dane:
1. dla wideodomofonu:
- długość do 50m przewód 0,6mm lub kabel koncentryczny
- długość powyżej 50m przewód 1,5mm lub kabel koncentryczny
2. dla domofonu:
- długość do 50m przewód 0,6mm
- długość powyżej 50m przewód 1,5mm

Ochrona elektryczna

   Domofon należy podłączyć do obwodu elektrycznego chronionego przez bezpiecznik lub przez wyłącznik nadprądowy 16 A. Dodatkowo zaleca się instalację wyłącznika różnicowoprądowego 30mA, który zapewnia ochronę użytkowników.

Dwa typy zasilania:
1. Transformator znajduje się w aparacie. Aparat (unifon) podłącza się bezpośrednio do gniazda w obwodzie instalacji domowej.
2. Transformator znajduje się poza aparatem.

Montaż

   Przed rozpoczęciem montażu należy ( jeśli to konieczne):
– zrobić wykop między miejscem montażu kasety bramofonowej a domem,
 ułożyć osłonę kabla,
 precyzyjnie odmierzyć potrzebna długość przewodów łączących unifon z bramofonem,
– przeciągnąć przewody przez osłonę pozostawiając dodatkowo około 20cm bez osłony (uwzględniając całą długość a nie tylko część podziemną).

⏩   Aby zagwarantować optymalne działanie urządzenia, nie należy łączyć przewodów elektrycznych między bramofonem a unifonem.

Ogólny schemat

Przykład montażu urządzenia wyposażonego w 7 przewodów :
– wspólny 1 przewód
– mikrofon 1 przewód
– głośnik 1 przewód
– zamek elektromagnetyczny 1 przewód
– dzwonek 1 przewód
– zasilanie kasety bramofonowej 2 przewody


Przykład montażu urządzenia wyposażonego w dwa przewody:
15 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrząc na schemat wydaje się, że tego typu instalacja nie jest skomplikowana. Tak samo jak byśmy podłączali wyłącznik schodowy https://interblue.pl/wylaczniki-schodowe,c,96 jestem zdania, że lepiej na początku rozeznać się jak przebiega cała instalacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi w przypadku montażu różnych instalacji elektrycznych pomagał znajomy elektryk. Przy okazji obok zamontowaliśmy właz rewizyjny https://www.alumatex.pl/wlazy-rewizyjne/ i teraz nie mam problemu z dostępem do najważniejszych przyłączy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na początku nie miałem pojęcia jak się zabrać za okablowanie dla domofonu ale kiedy dostałem cynk od szwagra, że istnieje niezawodna firma niedax, to problem sam się rozwiązał.

  OdpowiedzUsuń
 6. A z jakiej firmy macie domofony? My zdecydowaliśmy się na propozycje, które oferuje https://www.interblue.pl/ i przyznam szczerze, że bardzo się nam spodobały. Nie wiem, co Wy na to, ale my jesteśmy zadowoleni bardzo za każdym razem z ich usług.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie ukrywam, że mieliśmy z tym problem:) Nie moglismy też o dziwno znaleźć żadnego fajnego fachowca o by nam to zrobił wiec działalismy sami. Wiekszosc tego co potrzebowalismy w tym przewody elektryczne zanelzismy w jednym sklepie wiec latwo poszlo:)

  OdpowiedzUsuń
 8. A co z instalacjami grzewczymi i sanitarnymi w domu? Rozwiązania jakich firm, w szczególności polecacie? Ja zastanawiam się nad ofertą firmy Uponor - czy waszym zdaniem, jest to prawidłowy wybór?

  OdpowiedzUsuń
 9. Systemami domofonowymi i videodomofonowymi zajmuje się m.in. firma https://ivel.pl/ To profesjonaliści, u nas odpowiedzialni byli tez za instalację elektryczną. Wszystko poszło dobrze, działa sprawnie. Firma godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super poradnik. Właśnie mam zamiar zainstalować wideodomofon, więc wszystkie wskazówki są dla mnie bardzo pomocne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesujący wpis. Same przydatne wskazówki i porady.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo rzetelny opis, z którego mozna sie sporo dowiedzieć. Również uważam, że warto zainwestować w systemy zabezpieczen w domu, dlatego sam posiadam m.in. czujnik gazu ziemnego oraz monitoring, który sprawdza sie genialnie.

  OdpowiedzUsuń