Sklep BISPRO24.pl jest DYSTRYBUTOREM sprzętu DAHUA i HIKVISION. Zapraszamy do współpracy! Oferujemy bardzo atrakcyjne rabaty! Gwarantujemy rzetelność, szybką realizację wysyłkową, odbiór na miejscu, wsparcie techniczne i serwis .sklep@bispro24.pl tel. 536-246-870

wtorek, 22 września 2015

Monitoring we wspólnocie mieszkaniowej - kilka zasad

   Systemy monitoringu stają się coraz bardziej popularne na naszych osiedlach. Kamery zapewniają ochronę przed wandalami, złodziejami i oszustami.  Przepisy związane z tzw. „ustawą przeciw Wielkiemu Bratu” nadal nie zostały uregulowane. Prace nad przygotowaniem projektu założeń ustawy trwają, a my przedstawiamy kilka niepisanych zasad które warto wziąć pod uwagę przy instalacji systemu monitoringu.Czy do instalacji systemu monitoringu potrzebna jest zgoda właścicieli?
Ustawa na to nie wskazuje, jednak warto ustalić to z sąsiadami, ponieważ tego typu pomysły w niektórych środowiskach budzą kontrowersje.

Czy właściciele mogą sami umieszczać kamery na klatce schodowej, w piwnicy czy elewacji budynku?
Mogą, jednak wymaga to zgody zarządu wspólnoty.

Czy sama rejestracja wideo jest zgodna z prawem?
Na temat stosowania kamer w bloku wypowiedział się Sąd Okręgowy w Lublinie. Bojąca się o swoje bezpieczeństwo lokatorka jednego z mieszkań w Lublinie zamontowała na klatce schodowej kamerę, która rejestrowała na twardym dysku obraz całej klatki. Jej sąsiadka poczuła się inwigilowana, i skierowała do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych, domagając się zdemontowania kamery. Sąd Okręgowy w Lublinie stwierdził, że nie musi demontować monitoringu, ponieważ samo rejestrowanie obrazu klatki schodowej nie jest bezprawne, jeśli nagrania nie rozpowszechnia się publicznie. Wyrok utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygn. akt. I ACa 107/12).

Czy można każdemu udostępnić materiał zarejestrowany przez system?
Nie można, jednak nie ma określonej granicy między prawem do prywatności a kwestią przetwarzania danych. Nadal trwają prace nad uregulowaniem tych spraw.

Co na temat monitoringu mówi ustawa o ochronie danych osobowych?
„Przetwarzanie danych dźwiękowych i obrazowych, np. w przypadku nadzoru kamer wideo, nie wchodzi w zakres niniejszej dyrektywy, jeśli dokonywane jest dla potrzeb bezpieczeństwa publicznego, obronności, bezpieczeństwa narodowego lub też w trakcie działań organów państwowych w dziedzinie prawa karnego lub innych działań niewchodzących w zakres prawa Wspólnoty”.

W jakim celu tablice informujące o zainstalowanym systemie monitoringu?
Według Dyrektywy 95/46/WE istnieje obowiązek zamieszczenia tablic informujących o prowadzonym monitoringu. Tablice powinny być odpowiedniej wielkości, umieszczone w widocznym miejscu.

Czy potrzebny jest regulamin wewnętrzny we wspólnocie dotyczący systemu monitoringu?
Nie można zaaprobować sytuacji, w której lokator nie wie, kto zbiera o nim informacje poprzez rejestrację obrazu oraz kto danymi tymi dysponuje i w jakim celu. Dlatego konieczne jest rozważenie nałożenia na podmioty stosujące monitoring (zwłaszcza prywatne) obowiązku określenia w formie regulaminu okoliczności, w jakich może on być stosowany, praw i obowiązków stron, a także zasad przechowywania i udostępniania danych.


2 komentarze:

 1. Czy do instalacji systemu monitoringu potrzebna jest zgoda właścicieli?
  Ustawa na to nie wskazuje, jednak warto ustalić to z sąsiadami, ponieważ tego typu pomysły w niektórych środowiskach budzą kontrowersje.

  Czy właściciele mogą sami umieszczać kamery na klatce schodowej, w piwnicy czy elewacji budynku?
  Mogą, jednak wymaga to zgody zarządu wspólnoty.

  Czy to się trochę nie wyklucza? Instalacja systemu, nie wymaga zgody ale ale 'umieszczanie' już wymaga. Umieszczenie = instalacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o to, że nigdzie w ustawach te sprawy nie są uregulowane. Więc mamy sytuację, że nie trzeba nikogo informować, ale jednak powinno się ze względu na dobre stosunki z sąsiadami.

   Usuń